Luka se uči rokovati z lupo
Luka Rogelj je doma v Kamniku pod Krimom. Rodil se je s horizontalnim nistagmusom in očesnim albinizmom. Zato je z odločbo Zavoda za šolstvo opredeljen kot zmerno slaboviden otrok, njegov vid naj bi bil nekje okoli 30 procentov.
Že od vrtca družina sodeluje z Zavodom za slepo in slabovidno mladino. Zdaj je star 8 let in obiskuje OŠ Preserje. Na vsakih 14 dni ga obišče tiflopedagoginja Petra Ilc, na 14 dni pa obiskuje tudi vaje vida na Zavodu za slepo in slabovidno mladino v Ljubljani.
Luka je miren fantek, vedno pripravljen na sodelovanje v šoli in na Zavodu. V šoli so potrebne prilagoditve v smislu zatemnitve prostora, pozornost na bleščanje, predvsem pa pri pisanju in branju – stvari si močno približa očem, težave mu povzroča tudi branje tabelske slike, pri čemer bi mu lupa močno olajšala delo in omogočila boljšo držo hrbtenice.
Lukova tiflopedagoginja Petra Ilc, ki je predlagala testiranje in nakup elektronske lupe je v priporočilu zapisala: »Luka je uspešen učenec, kar je posledica rednega dela in učenja. Do sedaj je slabovidnost kompenziral s prilagoditvami, kot so ustrezna osvetlitev, dvižna mizica, pisala z močno sledjo, kontrasten in enostaven slikovni materil. V nižjih razredih so učbeniki oblikovani tako, da imajo večji font pisave in slikovni material, ki ustreza slabovidnim. Sedaj pa se je pojavila potreba po dodatnem pripomočku, saj se od Luka zahteva vedno več branja pisave, ki je v originalu zapisana v manjšem fontu. Luka bo to šolsko leto izkoristil, da se na nov pripomoček privadi, nato ga bo prihodnje šolsko leto redno uporabljal pri šolskem in domačem delu. K temu ga bomo spodbujali tudi strokovni sodelavci.«
Nato je Luka v Zavodu za slepo in slabovidno mladino skupaj z Ano Mohorko, pri kateri ima vaje vida, še enkrat testiral različne elektronske lupe. Najbolje se je izkazala najnovejša lupa Amigo, prav takšna kot jo je dobila tudi Luana. Mamica je takoj, ko je njihov Luka lupo odnesel domov na štirinajstdnevno testiranje, sporočila, da je odličen pripomoček, ki si ga štiričlanska družina sama ne more privoščiti. “Ravno zdaj bere Luka Kekca in ne morem vam povedati, kako mu je branje olajšano – tiste male črke so postale velike, sedi vzravnano, brez težav. Res hvala!”
Na Zavodu za slepo in slabovidno mladino v Ljubljani smo Luku
ob majhni slovesnosti predali v uporabo elektronsko lupo.
1.300 evrov vredna elektronska lupa sedaj Luku pomaga pri osvajanju šolske snovi in pri vseh ostalih bralnih dejavnostih.
Dobrim ljudem se je Luka zahvalil s svojo risbico, pa tudi družina je dodala svojo zahvalo.