Geometrijski pribor za  slepe učence

 

Veliko sodelujemo z mobilnimi učitelji Centra IRIS za slepe in slabovidne Ljubljana, ki nam pomagajo reševati stike ter potrebe slepih in slabovidnih otrok, ki so vključeni v redne šole ali njihov Center IRIS. Tokrat so na nas naslovili  malo drugačno prošnjo. Osem njihovih učencev in dijakov potrebuje poseben geometrijski pribor imenovan Tactipad  vreden 3.000 evrov, ki bi jim olajšal šolanje, predvsem pa učenje matematike. Potrebujejo ga pri tehničnem risanju, geometriji, vektorskem risanju, vremenskih in matematičnih grafih…


 

Sedanji pripomočki so dotrajani, stari, neprimerni in improvizirani, kar  jim otežuje šolsko delo. Želijo si nove in primernejše geometrijske pribore, ki bi jim olajšali delo in prihranili čas.

 

 

Prošnja

 

“Sem Peter Rot, mobilni učitelj - tiflopedagog na Centru IRIS. Vsakodnevno obiskujem otroke širom Slovenije, ki so vključeni v redne programe osnovne šole. Velika večina njih je učno zelo uspešnih z veliko voljo do učenja. Slepe učence že v zgodnjem obdobju šolanja navajamo na to, da čim več dela opravijo preko računalnika. Do petega razreda so že vsi računalniško opismenjeni, tako da lahko večino gradiv že prejmejo v elektronski obliki, prav tako pa tudi svoje zapiske, delovne liste, teste zapisujejo oziroma rešujejo na računalnik.

 

Posebno poglavje pri metodah dela s slepimi učenci pa je risanje.

 

Risanje v večini primerov nadomestimo z opisi slik, pri risanju za geometrijo, funkcije, sestavo molekul, delovanje in smeri sil v prostoru, vektorsko risanje, tehnično risanje (tloris, naris, stranski ris), vremenski ali matematični grafi, teh risb ne moremo nadomestiti z opisi, saj bi s tem izgubili bistvo učne vsebine. Tilen, Mia, Nika, Damijan, Tim, Urh, Duško in Tadej so slepi učenci in dijaki, ki pri pouku in doma uporabljajo različne načine risanja in priprave dokumentov teh vrst. Vsem je skupno to, da rišejo na pozitivno folijo. Pozitivna folija je pripomoček, pri katerem se ob močnejšem pritisku s konico (pisala, ali česa drugega) na folijo le ta izboči, slepi pa lahko tako otipajo, kaj so narisali. Da pa je risanje učinkovito in se folija izboči mora biti podlaga mehka (gumijasta). Če rišemo s pomočjo ravnil je potrebno folijo fiksirati na gumo, prav tako pa moramo zelo trdno držati tudi ravnilo, saj se lahko hitro izmakne. Vse to pa lahko slepemu učencu znatno oteži delo in ga podaljša. Sedaj učenci uporabljajo starejšo opremo, s katero je delalo že veliko generacij ali pa uporabljajo različne improvizirane pripomočke, ki ne zagotavljajo optimalnih pogojev. S temi pripomočki učenci in dijaki ne morejo narisati zahtevnejših oblik brez pomoči oziroma videče osebe.



       


Oprema, ki jo v večini uporabljajo učenci in dijaki ter primer kemijske formule napisane na pozitivno folijo.

 


Pri iskanju primernega pripomočka, ki bi našem učencem olajšal delo in jih naredil samostojnejše, smo se obrnili tudi na njih in to je nekaj njihovih komentarjev, na podlagi katerih menimo, da je Tactipad pripomoček, ki jim bo prišel prav.

 

Težave s pripomočki

 

Tim (6. razred): “Pri uporabi pozitivne folije me moti, da se folija zvija. Mislim, da bi to lahko odpravili tako, da bi se folija pripela iz vseh strani.”


Mia (9. razred): “Pri delu s pozitivno folijo in običajnim orodjem me najbolj moti, da ne morem sama narisati krožnice. Šestilo se velikokrat premakne in krog posledično ni sklenjen tam, kjer bi moral biti. Včasih je težko z eno roko držati ravnilo in z drugo risati črto. To se zgodi še posebej takrat, ko mora biti črta narisana v diagonalen položaj in je treba ravnilo držati poševno. V takšnem primeru je težko uskladiti vlečenje črte in držanje ravnila pri miru.”


Urh (7. razred): “Ni mi všeč, ker vsa ravnila, ki jih imamo, se preveč premikajo.”


Tadej (3. letnik gimnazije): “Moti me, ker je papir zataknjen le iz dveh strani in mi zato večkrat uide ven. Poleg tega me moti še to, da lahko ravnilo uporabljam le v vodoravnem in navpičnem položaju. Prav tako je podloga tako trda, da če si želim z buciko označiti začetno točko, se bucika ne zapiči dovolj in se stakne.”

 

Z nakupom geometrijskega pribora Tactipad pa bi tem učencem omogočili večjo samostojnost pri reševanju nalog geometrijskega risanja ob tem pa bi učenci delali manj napak in ponovitev, saj bi Tactipad zagotavljal večjo zanesljivost pri risanju.

 

Prednosti, ki jih Tactipad prinaša so:

 

  • list je vpet z vseh štirih strani, kar zmanjša možnost gubanja folije ob risanju - gumijasta podlaga je debelejša in mehkejša, zato je potreben manjši pritisk,
  • ravnilo se lahko fiksirajo na okvir podlage pod željenim kotom, kar sprosti roko pri
  • pisanju. Tako z eno roko učenec piše, z drugo odmerja dolžino,
  • šestilo ter geotrikotnik imata močan magnet, zaradi katerega ne drsita po podlagi.

 


Pribor Tactipad, ki bi njihovim učencem olajšal
    šolsko delo.

 

Upam, da bomo s skupnimi močmi uspeli zbrati sredstva za nakup osmih kompletov geometrijskih priborov, ki bi trenutno zadovoljil potrebe in našim učencem zelo olajšal šolsko delo. Mogoče bo pa med njimi kdo, ki bo zaradi tega pripomočka vzljubil matematiko. S spoštovanjem, Peter Rot”

 

Tudi mi upamo, da bomo zbrali potrebna sredstva in jim vsaj malo olajšali risanje in odpravili težave z ravnili, folijo, papirjem in ostalimi pripomočki. Že tako si težko predstavljamo,  kako se slepi otroci učijo matematike, geometrije in tehničnega risanja.

 


Omogočite slepim otrokom videti svet geometrije.


Donacije za pribore zbiramo na transakcijskem računu Humanitarnega zavoda VID

Humanitarni zavod VID
Planina 3, 4000 Kranj

IBAN: SI56 0400 1004 9073 065
BIC BANKE:  KBMASI2X
Nova kreditna banka Maribor d.d.
Ulica Vita Kraigherja 4, 2000 Maribor

koda namena: CHAR, sklic: SI00 100 - 26
in namen nakazila "pribor za slepe učence"