Slabovidna Taša bo lažje  brala, se učila in počela vse tisto, kar počnejo njeni vrstniki 


V ponedeljek 17. junija je bil prav poseben dan na OŠ Hajdina, kjer smo še uradno zaključili z akcijo zbiranja sredstev in slabovidni Taši izročili težko pričakovane pripomočke s katerimi se bo lažje učila in nabirala nova znanja.

Bilo je lepo in prisrčno. Taša je pokazala kako dobro že obvlada novo lupo in sledi pouku. Z njenimi sošolci in učiteljico Bojano so pripravili še kratek program za donatorje, ki so deklico z dobrimi željami pospremili v prihajajoče počitnice.

10-letno Tašo Marčič od drugih učencev ločuje samo to, da pri šolanju zaradi  nenadnega poslabšanja vida potrebuje pomoč pripomočkov, ki bi ji omogočali spremljati pouk, pisati, delati naloge, videti na tablo … vse tisto, kar njeni videči sošolci počno z lahkoto. Da je do sedaj lahko spremljala pouk in se učila, so ji pomagali tako, da so ji povečali gradivo. Vendar to ni moglo trajati v nedogled, saj je obremenjevalo vse, predvsem  pa slabovidno deklico, ker ni zmogla dohitevati sošolcev. Velikokrat so ji pomagali učitelji in sošolci, a končna rešitev zanjo so bili pripomočki, ki bi ji olajšali šolanje in omogočili, da bi postala samostojna in enakovredna svojim vrstnikom.

Zato so ji na Centru IRIS za slepe in slabovidne Ljubljana omogočili preizkus pripomočkov, da bi zanjo našli najbolj optimalno rešitev. Obenem so pomagali tudi učiteljem na šoli, da so se lažje soočali z njenimi potrebami. Tukaj je veliko vlogo imela tiflopedagoginja Tina Rajh, ki je s Tašo zelo veliko delala in jo učila tipkanja. Ker pa takšni pripomočki pomenijo družinam veliko finančno obremenitev, so se obrnili na naš zavod, da bi Taši poskušali pomagati.   

V dobrem mesecu dni se je za Tašo zbralo 6.632,56 evrov, za nakup velike elektronske lupe, programa za povečanje ekranske slike in prenosnika z velikim ekranom ter ostalo potrebno opremo.

Najprej smo za pomoč  pri zbiranju sredstev prosili podjetja v Hajdini in okolici, potem so se nam pridružili še Talumovci in vsi ostali, ki so jih pozvali. V podjetju Talum d.d. Kidričevo, kjer  je zaposlen dekličin oče Robert, se je začela prava zbiralna akcija, sredstva so darovali številni sodelavci in zaposleni. Hvala njihovim poslovnim enotam, PE Ulitki, sodelavcem službe za strateški razvoj in vsem ostalim, ki so na kakršenkoli način pripomogli, da so se zbrala potrebna sredstva.

Prav tako so k sodelovanju povabili še Leo klub Ptuj, Rotary klub Ptuj, številne ostale posameznike in okoliška podjetja, tudi Ansambel Sanjski muzikanti in še bi lahko naštevali. Iskrena hvala vsem, ki ste dodali kamenček v mozaiku te čudovite in srčne zgodbe in Taši omogočili nakup te drage a nujno potrebne opreme.  Hvala tudi g. Jankoviču iz podjetja Diopta, ki je deklici podaril skoraj 400 evrov vredno baterijo za lupo in Taši omogočil, da je lupo že od marca testirala in uporabljala v šoli pri pouku. Njena učiteljica je povedala, da je postala veliko bolj samozavestna, samostojna in uspešna, ker je lažje in hitreje sledila pouku.



Taši bi računalnik in lupa olajšala šolanje 


Tašo Marčič sem spoznala v Ljubljani v Centru IRIS, ko je na priporočilo njene mobilne učiteljice, skupaj z Ano Mohorko in Tomažem Dojnikom testirala razne pripomočke, ki bi ji omogočili lažje pisanje, branje, učenje, gledanje na tablo, televizijo in podobno. 


Prosila sem ju, da bi za nas napisala mnenje o opremi, ki jo potrebuje za čim lažje šolsko delo. Njena družina se je na nas obrnila za pomoč pri nakupu računalnika in lupe, ki bi slabovidni deklici olajšala šolanje.

Taša je doma iz Zgornje Hajdine. Ima še dve leti starejšega brata Aneja s katerim sta zelo povezana, tudi s sošolci in prijatelji se veliko družijo, igrajo in skupaj praznujejo rojstne dneve. Čeprav se mi je zdela zelo zadržana, mamica pove, da je zelo živahna in polna energije. Včasih nagaja bratcu, še raje pa se vozi s kolesom, a mora biti previdna, trenira tudi nogomet in atletiko. Taša je zelo ponosna, ker je gasilka, tako kot je bila včasih njena mamica. A mamica sedaj žal nima več časa, včasih pa je hodila na tekmovanja tudi v tujino.

10-letna deklica obiskuje 4. razred na OŠ Hajdina. Do začetka drugega razreda ni imela težav z vidom, vsaj opazili niso. Potem pa je v šoli razredničarka pričela sumiti, da se nekaj dogaja, ker je Taša večkrat potožila, da ne vidi na tablo ter drobnih črk in stvari na blizu. Pogosto se je jezila, saj kljub trudu naloge ni opravila tako hitro kot prej. Slabšanje vida so opazili tudi doma, predvsem pri branju knjig in gledanju televizije.

Obiskali so kar nekaj specialistov tudi na očesni kliniki, kjer so potrdili, da gre za distrofijo mrežnice, Stargardtovo bolezen, ki je dedna. Tako je postala otrok z zmerno slabovidnostjo. Sedaj ima preostanek vida še približno 15 %, vendar stanje ni stabilno in se ji vid  v prihodnje lahko še poslabša. V šoli dela po metodi za slabovidne in  učni snovi z upoštevanjem prilagoditev zaenkrat še sledi.  Že drugo leto  ji pomaga tiflopedagoginja Tina Rajh, ki ji  nudi strokovno pomoč. Na srečanjih imata vaje vida,  učita se pravilne uporabe lupe, pričeli sta tudi z učenjem desetprstnega tipkanja na računalnik. Še vedno pa precej časa namenjata sprejemanju novega stanja, saj je bil za Tašo  velik šok, ker se je vid tako hitro poslabšal. Pomagata si  s pogovori, igrami, ogledi posnetkov,  delavnicami s sošolci na temo slabovidnosti, s skupnim izvajanjem prilagoditev gradiv, prostorov, učnih metod in materialov.

Pri pouku Taša uporablja manjšo elektronsko lupo s katero si poveča zapiske in slike, vendar s pomočjo te lupe ne more pisati. V zadnjem času opažajo, da je njena pisava postala nečitljiva in s težavo prebere svoje zapise. Ker  Taša slabo vidi, tekom šolanja pa bo potrebno vedno več in hitreje pisati,  se bojijo da bo razvila pisavo, ki ne bo več berljiva.  Prav tako bo imela v prihodnjih letih vedno več predmetov,  učiteljev,  snovi in hitrost dela se bo stopnjevala. Tako za njo, kakor tudi učitelje bi bilo bistveno lažje, če bi Taša med poukom uporabljala računalnik z nameščeno programsko opremo za osebe z motnjami vida. Prav tako bi potrebovala večjo lupo s katero bi lahko brala in pisala, reševala naloge in se učila.

Z uporabo računalnika in lupe bi ji bilo dosti lažje, saj bi samostojno sledila pouku in še naprej ostala tako uspešna. A pripomočki so dragi, štiričlanska družina, čeprav sta starša zaposlena, prihodki ne zadoščajo za nakup opreme, ki jo deklica nujno potrebuje. Za računalnik, zoom text in elektronsko lupo moramo zbrati približno 5.100 evrov. Veseli bomo, če se nam boste pridružili, da bomo lahko slabovidni deklici olajšali in polepšali življenje.

Naslednje leto bo vodena preko Centra IRIS za slepe in slabovidne, Ljubljana in bo tako upravičena do bolj celostne obravnave. Imela bo več učiteljev, ki ji bodo pomagali pri njenih težavah, vaje vida, ure računalništva, srečevala se bo lahko z vrstniki, ki imajo podobne težave, se z njimi družila in v sklopu IRISa imela razne delavnice tudi za starše.

Vabimo vas, da tudi vi pomagate obrniti Taši  življenje na bolje.

Donacije za Tašo zbiramo na transakcijskem računu Humanitarnega zavoda VID
številka SI56 0510 0801 0018 831
koda namena: CHAR, sklic: SI00 100-02
in namen nakazila "računalnik in lupa za Tašo"