Slabovidni Rožle je dobil prenosno lupo


Rožle Verbič je dvanajstletni fant, ki obiskuje sedmi razred na I. osnovni šoli v Celju.  Na prvi pogled se ne razlikuje od svojih vrstnikov, saj se rad druži s prijatelji, se podi za žogo, zanima se za novejšo tehnologijo in hitre avtomobile. Zelo rad ima šport, sprošča se v urah boksa in igranju futsala. Je pravi gurman in rad pomaga mami pri peki sladic. A je vendar drugačen.


Rožle ima prirojeno okvaro na dveh genih, zaradi katere je prizadet njegov vid. Ohranjenega ima okoli 25 % vida, moti ga močna svetloba in bleščanje, težave ima z globinskim vidom, kontrasti in nočnim vidom. Mama pravi, da so težave opazili, ko je Rožle začel hoditi v šolo, saj mu ni uspelo vsega prepisati s table, čeprav je nosil očala.


V tretjem razredu so jih po sistematskem pregledu napotili k specialistom, ki so s testi in kasneje še z genskimi testi potrdili diagnozo retinalna distrofija. Rožle ima zaradi težav z vidom prilagoditve pri pouku in strokovno pomoč tiflopedagoginje Jelene Žagar s Centra Iris, ki je skupaj z dečkom pri njunih individualnih urah na šoli preizkušala  različne elektronske lupe.

Lupa  HumanWare Explore 8

Najbolj mu je ustrezala prenosna lupa HumanWare Explore 8, vredna nekaj več kot 1.300 evrov. Del sredstev je družina pridobila preko vrednotnice, ostalo razliko v višini 880 evrov pa smo pokrili mi  iz donacijskih sredstev. Lupa ima 8” zaslon in je podobna tabličnem računalniku. Rožle je bil nad njo navdušen, nekaj časa jo je pred predajo že uporablja doma in preizkušal.

Močno mu bo mu olajšala šolsko in domače delo, saj si bo z njo lahko povečal gradivo. Manj si bo obremenjeval oči in videl detajle, ki jih sicer ne vidi. Na primer slike, zemljevide, račune... S pomočjo kamere pa bo videl tudi na tablo. Poleg tega bo prihranil na času, ker bo naloge opravil v krajšem času. Lupa je prenosna, zato jo bo lahko  uporabljal doma kot v šoli ter pri vsakodnevnih opravilih. Precej mu bo izboljšala kakovost življenja. Za branje daljših tekstov in knjig pa mu bodo v Centri IRIS verjetno posodili še večjo lupo, ki bi jo uporabljal samo doma.

Predaja na  I. osnovni šoli Celje

Veseli smo, da smo skupaj z našimi donatorji pomagali tudi Rožletu uresničiti željo po lažjem šolanju. Naj mu dobro in dolgo služi pri osvajanju malih in velikih zmag, predvsem pa olajša branje, pisanje in učenje. Predajo smo naredili na  šoli skupaj z njegovo prijazno in prizadevno razredničarko Janjo Ribič, tiflopedagoginjo Jeleno Žagar, ki nas je prosila za pomoč, g. Dušanom iz Diopte, našo prostovoljko Metko in staršema.

Čeprav je bil Rožle malo bolj zadržan, nam je pokazal kaj vse lupa omogoča,  gledal slike na bližnji steni, povečeval tekste in slikovno gradivo ter ga shranjeval za kasnejše učenje. Obljubil je, da jo bo z veseljem uporabljal tudi v šoli in jo pokazal sošolcem s katerimi se dobro razume in mu z veseljem priskočijo na pomoč, ko jih potrebuje.