Slabovidna Nika se lažje uči

Na nas se je obrnila tudi družina šestletne Nike Slovše iz Horjula za pomoč pri nakupu elektronske lupe Schweizer eMag 150 HD, za katero smo zbrali nekaj manj kot 2.800 evrov. Pred novim letom smo skupaj z donatorji v Zavodu za slepo in slabovidno mladino Niki to novo lupo na prisrčni slovesnosti izročili v uporabo.


Lahko se pohvalimo, da smo zelo dobro sodelovali z OŠ Horjul, kjer Nika obiskuje 1. razred redne osnovne šole. Prav z ravnateljevo podporo in pomočjo Marjete Požru Krstič, šolske svetovalne delavke smo tik pred novoletnimi prazniki akcijo zbiranja sredstev za nakup Nikine lupe hitro pripeljali do konca. Pet donatorjev: Kovinostrugarstvo Jenko d.o.o. Šenčur, Lions klub Vrhnika Notranjska, g. Marko Sodja in njegovo podjetje S.M. STUDIO d.o.o Vrhnika ter Petrol - Dunajska 133, je slabovidni deklici z minimalnim ostankom vida pomagalo odpreti okno v svet videčih, v svet pravljičnega raziskovanja, znanja in učenja. Vsi vpleteni v to zgodbo smo veseli, da smo mali Niki omogočili vsaj delček tistega kar potrebuje za njen nadaljnji razvoj.

Šestletna Nika ima prirojeno okvaro vida in je opredeljena kot slep otrok z ostankom vida. Zelo jo moti svetloba. Je pogumna, vztrajna in vedoželjna deklica, celo s kolesom se vozi, kadar ji starejši bratec pomaga z navodili. Obiskuje 1. razred redne osnovne šole v Horjulu, kjer so ji zelo naklonjeni. Prilagodili so ji prostore, hodnike, opremo, poskrbeli za primerno osvetljenost, senčenje in ji povečali šolsko gradivo. Nika se nalog loteva po metodi za slabovidne, občasno pa si pomaga tudi s tipom. Uporablja belo palico in ima stalno sremljevalko za fizično pomoč.

Nudena ji je tudi dodatna strokovna pomoč tiflopedagogov iz Zavoda za slepo in slabovidno mladino Ljubljana. Gospa Mateja Maljevac ob četrtkih prihaja na šolo, kjer deklici nudi pomoč, skupaj sta pri pouku ali pa delata individualno. V mesecu novembru je Nika skupaj z razredničarko in tiflopedagoginjo uporabljala tudi elektronsko lupo. »Nad lupo je bila navdušena in je veliko lažje sledila pouku ter uspešneje opravljala naloge povezane z vidom. Opazila je celo vrsto detajlov, za katere sploh ni vedela, da obstajajo. Oči so se ji pri daljšem delu z lupo sicer utrudile, vendar pozna osnovne tehnike sproščanja, ki jih lahko uporabi, ko je preobremenjena. Priporočamo, da učenka pridobi za šolsko in domačo uporabo prenosno elektronsko lupo z večjim ekranom, ki jo je imela na preizkusu, zaradi velike možnosti povečave in kontrastne prilagoditve slikovnih in besedilnih materialov, kot tudi uporabe pri nalogah, ki zahtevajo vizualno-motorično koordinacijo (rezanje, barvanje, leplenje, pisanje)« je v mnenje zapisala Mateja Maljevac.

Nikina mamica pa je povedala: »Nika je opazovala svoje prstke, videla je slikce živali in jih prepoznala, lahko je pisala s kemičnim svinčnikom in videla zapisano. Vse tisto kar sedaj ni mogla. Zelo hitro je napredovala, čisto sama se je naučila brati in pisati, med novoletnimi počitnicami je napisala dve pravljici, čeprav v šoli še niso spoznali vseh črk.«  Skratka mali Niki smo z nakupom lupe omogočili, da bo lahko brala in pisala pravljice, videla risbice, se učila in raziskovala svet skozi druge vidne oči. Saj ji petčlanska družina sama ne bi mogla kupiti tako dragega pripomočka.